MÜYA-BİR & TİMEF ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

                 MÜYA-BİR Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği ile TİMEF Tüm İletişim ve Medya Federasyonu arasında 7 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Eresin Topkapı Hotel’de İşbirliği Protokolü imzalandı. Yoğun bir katılımla gerçekleşen törende yerel ve bölgesel tv-radyoların telif hakları sorunları ve çözümler ele alındı.

               Birçok yerel televizyondan canlı yayınlanan törende söz alan TİMEF Genel Başkanı Şakir GÜREL “MÜYA-BİR’e gösterdikleri iyi niyet ve ev sahipliği için teşekkür ederiz. Telif haklarıyla ilgili yaşanan sorunlar adına önemli bir adım atmış bulunmaktayız. Bu işbirliğini bundan sonra geliştirerek devam ettirip sorunu tüm meslek birlikleri açısından tamamen çözmek amacındayız” dedi. MÜYA-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet GÜNAY ise, “Öncelikle telif haklarına karşı gösterdiği hassasiyet adına ben Şakir GÜREL Başkanıma, TİMEF yetkililerine ve tüm katılımcılara teşekkür ederim. İşbirliğimiz artarak devam edecek ve sorunu sadece meslek birliğimiz adına değil, tüm meslek birlikleri açısından somut bir çözüme kavuşturacağız inşallah” dedi.

              Yayıncı kuruluşlardan gelen soru ve sorunların da ele alındığı törende konuşan MÜYA-BİR Baş Hukuk Müşaviri – Hukuk ve Lisanslama Koordinatörü Av. Eşber GÜZEL ise “Biz meslek birliği olarak mevcut sorunların üzerine yeni bir sorun yaratmak yerine, meslek birliğimiz açısından çözümü en başından ele aldık ve bu protokolle somut adımı attık. Bundan sonra TİMEF üzerinden gelecek olan lisans sözleşmesi başvurularının sayısı ve oluşacak çoğunluk diğer meslek birlikleri açısından da çözüm arayışında çok önemli olacak. Biz meslek birliği olarak protokol çerçevesinde indirimli bedellerle sözleşme akdetmeyi, geçmişe dönük bir talepte bulunmamayı, sözleşme yapılmasına kadar varsa yargısal süreçleri askıya almayı ve sözleşme yapılması halinde hiçbir ek bedel talep etmeden geri çekmeyi, var olan sözleşmeleri ise protokol çerçevesinden revize etmeyi taahhüt ediyoruz. Bu anlamda TİMEF kapsamında olmayan yayın kuruluşlarına da açık çağrımızdır, mutlaka TİMEF kapsamındaki örgütlere üye olup başvurularını öyle yapsınlar kendilerine de protokol çerçevesinde indirim hakkı tanıyalım. Açılan veya açılacak davalardan muaf tutalım” dedi.

             MÜYA-BİR & TİMEF arasında imzalanan İşbirliği Protokolüne göre yerel tv ve radyolar MÜYA-BİR lisansını protokol çerçevesinde belirlenen yüksek indirimli bedellerle alabilecekler. Geçmişe dönük bir taleple karşılaşmayacaklar. Ayrıca ilgili yayın kuruluşlarına karşı devam eden yargı süreçleri sözleşme yapılmasına kadar askıya alınacak ve sözleşme yapılması durumunda hiçbir ek bedel talep edilmeden geri çekilecek. Yayın kuruluşlarının protokol çerçevesinden lisans alabilmeleri için, öncelikle TİMEF kapsamında yer alan dernek ve örgülere üye olmaları gerekmektedir. Bu şartı yerine getirmeleri halinde, yayın kuruluşuna ait bilgileri hukuk@muyabir.org.tr veya lisanslama@muyabir.org.tr adreslerine iletmesi halinde protokolden faydalanmaları sağlanacaktır.

             İşbirliği Protokolünün taraflar açısından hayırlı olmasını temenni ederiz.